18 montessori aktivít, ktoré si ľahko vytvoríte doma

Share on facebook
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on twitter
Share on telegram
vhadzovanie guličiek

Tipy na rôzne aktivity pre najmenších na rozvoj jemnej motoriky, zrakového vnímania, koordinácie oka a ruky, priestorovej orientácie, zmyslov, pozornosť, prepájanie hemisfér.

Inšpirujte sa a vytvorte si doma montessori pomôcky a aktivity pre deti.

“Pomôž mi, aby som to dokázal sám” Mária Montessori

Nebojte sa dať deťom do rúk kovové lyžičky, sklenené nádoby či originálne čajníky a hrnčeky, v primeranej veľkosti pre dieťa.

Vkladanie guličky

Drevená krabička a guľôčky, či pompomy. Dieťa si trénuje správny úchop a jemnú motoriku pri vhadzovaní. Trénuje si koordináciu ruky a oka, aj otváranie a zatváranie krabičky. Krabičku si ľahko vytvoríte vyzerazním do kartónu. Čím menšie dieťa, tým menšia gulička. Pri starších deťoch môžete dať menšiu guľôčku, aj otvor.

Vkladanie guličky

Vhadzovanie guličiek

Pri tejto aktivite si dieťa trénuje tiež správny úchop a koordináciu ruky a oka a jemnú motoriku. Potrebujete guľôčky alebo väčšiu fazuľu a nádobu z úzkym hrdlom, môže byť vázička alebo fľaša od sirupu. Výborná príprava aj na písanie. 

Vhadzovanie guľôčiek

Prenášanie strukovín

Dieťa si trénuje jemnú motoriku, koordináciu oka a ruky, priestorovú orientáciu a zrakovú pozornosť, praktické zručnosti a správny úchop. Dôležitý je ale správny výber lyžičky. Môže byť klasická kovová lyžička a ukážte dieťaťu jej správne držanie. Na túto aktivitu potrebujete dve mištičky, drobnú strukovinu a správnu lyžičku.

Prenášanie strukovín

Priraďovanie farieb

Potrebujete drevené paličky a filc. Filc je po okrajoch zlepený, aby sa daň dala vložiť palička príslušnej farby. Deti si trénujú farby a jemnú motoriku

Triedenie farieb

 

Vkladanie kruhov do otvoru

Na aktivitu môžete použiť mince alebo iné kruhové tvary. Táto vhadzovačka je náročnejšia, lebo dieťa musí ruku s predmetom správne natočiť, pracuje zo zápästím a prstami, trénuje si jemnú motoriku a zrakové vnímanie. My sme použili plechovku od kávy, môžete použiť aj drevenú krabičku alebo kartónovú, prípadne kúpiť otváraciu pokladničku.

vkladanie kruhov

Dózy a vrchnáky

Na túto aktivitu potrebujete dózy s rôznymi vrchnákmi či zatváraním. Dieťa si trénuje rôzne zatváranie, otváranie, priraďovanie správnych vrchnákov a trénuje jemnú motoriku. Vyberte si nádoby ktoré sa ľahšie otvárajú.

šróbovanie, otváranie a priraďovanie vrchnákov

Hmatové pexeso

Hmatové pexeso je dobré na rozvoj dotykovej pozornosti, rozvoj zmyslov, predstavivosti. Na túto aktivitu sme použili zaváraninové vrchnáky, ale môžete rôzne materiály nalepiť na čokoľvek, aj na kartón. Dá sa použiť ryža, strukovina, gombíky, bublinková fólia, uterák, rôzne látky, korok,… Môžete sa hrať ako pri bežnom pexese ale zo zavretými očami. Ak dieťatko nechce zavrieť oči, môžete skúmať materiál bez otočenia a otočiť až ako kontrolu, alebo vyberať z vrecúška.

hmatové pexeso

Látkové hmatové pexeso

Rôzne kúsky látok v jednej farbe, aby ich priraďovalo iba na základe hmatu. Dieťa si rozvíja hmat a pozornosť. Látky sú z rôznych materiálov ako napr. bavlna, filc, froté, pvc, plátno,…

hmatové látkové pexeso

Motýle

Vytlačené a zalaminované motýle. Dieťa priraďuje druhé krídelko motýľa. So suchým zipsom. Výborná aktivita na pozornosť a rozlišovanie detailov. Predlhou si môžete zdarma stiahnuť.

priraďovanie motýle

Drevené paličky

Pomocou tejto hr si deti rozvíjajú zrakové vnímanie, priestorovú orientáciu, pozornosť a logické myslenie. Deti nepotrebujú predlohu, radi si skladajú obrázky podľa vlastných predstáv. Na paličkách môže byť suchý zips ale nemusí.

drevené paličky priraďovanie

Šróbovanie

K tejto aktivite potrebujete skutky a matice. Na začiatok treba dať len jeden pár, aby si dieťa natrénovalo túto zručnosť. Neskôr môžete pridať ďalšie, aby malo za úlohu nájsť aj správnu dvojicu a trénovalo si okrem jemnej motoriky aj zrakové vnímanie a porovnávanie, presnosť a hrúbku.

skrutky

Chytanie rýb

Obľúbená hra pre menších, aj väčších. Na udicu s magnetom si deti chytajú rybky. Môže to byť hra samostatná ale aj spoločenská. Môžete sa pri chytaní striedať a plniť rôzne úlohy, napr. chytať konkrétnu farbu, alebo rybky triediť, počítať. Na rybky môžete pripevniť aj rôzne úlohy napr. pohybové, matematické, čítacie, logopedické… podľa potreby a záujmu.

chytanie filcových rýb

Navliekanie

Navliekanie patrí medzi obľúbené  a dôležité aktivity. Môžete ľahko prispôsobiť veľkosť korálikov ktoré navliekate, ako aj šnúrku či drôtik. Navliekanie je dôležitá a zaujímavá aktivita pre deti. Deti baví vytvárať rôzne náramky a náhrdelníky. Nebojte sa ponúknuť túto aktivitu aj chlapcom. Radi vytvoria maminke darček a je to pre nich dôležité. Dajte deťom drôtiky a korálky. Môžete ich spolu aj počítať. Podobné aktivity sú vhodné na prípravu predškoláka.

navliekanie

Plstené guľôčky

Dieťa sa pri tejto aktivite učí zaobchádzať s pinzetou či kliešťami. Trénuje si správne uchopenie a svaly ruky, jemnú motoriku, koordináciu oko ruka, pozornosť a priestorová orientácia. Dôležité je, aby dieťa malo k dispozícii presný počet guľôčok ako je otvorov na pomôcke. Môžete využiť niektorú kúpeľňovú pomôcku alebo nádobu na ľad či cukrovinky. Plstené guľôčky, či pompomy zoženiete v kreatívnych potrebách.

Plstené guľôčky

Presýpanie

Potrebujete džbán s uškom a nádobu do ktorej môže dieťa presýpať. Presýpať môžete strukoviny, krupicu, koráliky… Dieťa si rozvíja jemnú motoriku, koordináciu ruky a oka, zrakové vnímanie. 

presýpanie

Drevené šuplíčky

Malé drevené šuplíky kúpite v rôznych kreatívnych obchodoch. Deti majú otváranie šuplíkov veľmi radi, schovávajú si tam rôzne predmety, testujú rozmer a množstvo, čo sa do šuplíka zmestí a keď k tomu všetkému vyberiete šuplík s podobnými úchytkami, tak si aj pri tejto aktivite trénuje správny úchop.

mini komoda

Navliekanie pre najmenších

Navliekanie na kolík, drevených valčekov alebo kociek. Trénuje koordináciu, pohyb celej ruky a presnosť. Na našich cvičeniach je to veľmi obľúbená aktivita. Používame drevené záclonové krúžky. Dajú sa použiť aj chlpaté drôtiky vytvarované do kruhu.

navliekanie kruhov

Triedenie farieb pre najmenších

Použili sme drevenú dosku a poličkové kolíky, ktoré sme nafarbili základnými farbami. Budete ešte potrebovať záclonové kolíky alebo farebný chlpatý drôtik. Dôležité je aby ste začali len s troma základnými farbami a farby boli rovnaké. Môžete použiť aj staré počítadlo. 

triedene farieb

Radi niektoré z našich aktivít vyrobíme aj pre Vás. Napíšte nám na info@anad.sk alebo navštívte obchodík na Sashe.

Dana

Dana

Mojou túžbou je podporovať deti a rodičov na ich ceste učením sa a poznávaním. Pripravujem pomôcky, hry a inšpirácie. Príbeh nájdete tu >>

Leave a Replay

Chcem dostávať novinky

Vaše osobné údaje (e-mailová adresa) sú u mňa v bezpečí a budem ich ja Dana Skuhrová, na základe vášho súhlasu spracovávať podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislatívy.

Stlačením tlačidla vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním potrebným pre zaslanie e-hry a ďalších e-mailov odo mňa, ktoré sa budú týkať hier pre deti a vzdelávania detí.

Svoj súhlas môžete kedykoľvek odvolať kliknutím na tlačidlo ODHLÁSIŤ v každom zaslanom e-maili.