Centrum hier a vzdelávania Anad vzniklo s cieľom vytvárania inšpirácie, motivácie a konkrétnych návodov a hier na hravé učenie začiatkom roka 2017. S mottom „Čo zažijem, nezabudnem.“

Centrum hier a vzdelavania

V dnešnom svete plnom rôznych informácii a rozšírených problémoch s učením to chce nejaké kvalitné a komplexné tipy a pomôcky. Vytvárame pomôcky pre deti, rozvíjajúce spoločenské hry a tipy na aktivity rozvíjajúce osobnosť, schopnosti, zručnosti, pohyb a vedomosti.

 

Dana Skuhrová

Mojou túžbou je podporovať deti a rodičov na ich ceste učením sa. Som učiteľkou a mamou 3 detí. Vyrábam edukačné hry a pomôcky. Pri tvorbe hier sa nechávam viesť deťmi, vedomosťami so Sindelar výcviku a pedagogickými vedomosťami. Milujem tvorenie, vyrábanie, hľadanie ako niečo vytvoriť. Je to hra, sloboda, radosť. Na jej konci je dielo, ktoré má zmysel.

Dana Skuhrova

Doma mám neposednú predškoláčku, ktorú nebaví vypĺňať pracovné listy. Pripravovala som jej teda rôzne aktivity, aby si ich prostredníctvom natrénovala to čo potrebuje. Obracali sa na mňa aj ďalšie maminky, ktoré však nechceli ďalší zoznam aktivít, ale niečo hotové, čo by im ušetrilo čas. Keďže my sa radi a často hráme spoločenské hry napadlo ma spojiť tieto úlohy pre predškolákov a „schovať“ do jednej edukačnej hry.

Úlohy a aktivity som zostavovala podľa všeobecných potrieb predškoláka a dbala som aj na pohyb a radosť detí.  Hra rozvíja schopnosti dieťaťa ako sú pamäť, pozornosť, jemná a hrubá motorika, reč, priestorová orientácia a matematické predstavy. Kartičky a aktivity s úlohami vznikali postupne a vždy sme ich s dcérkou hneď aj testovali. Ona má najradšej tie pohybové 🙂 Tých som tam nechala dostatok, aby bolo deťom pri hraní veselo. Pohyb je dôležitým stimulátorom mozgu.

Takto vznikla hra pre predškolákov, aby rodičia už nemuseli hľadať a chystať čo všetko s dieťaťom trénovať. Môžete si vytiahnuť Veselé hry s myškou a spoločne sa zabaviť.

V tvorení a zostavovaní hier sa cítim doma. Na vytvorenie finálneho diela to však nestačí. Už dlhšie som tvorila hry a aktivity pre deti a opatrne snívala, že raz dám vytlačiť niektorú hru v našej lokálnej tlačiarni. Môj nápad pomohol utriasť projekt Rozbiehátor. Dostala som skvelú spätnú väzbu na texty, stránku a rôzne návody ako čo má vyzerať a ako to mám nastaviť technicky na stránke. Naučila som sa neodkladať akciu na „až keď…“, pýtať sa zákazníka, prispôsobiť produkt, premýšľať komplexnejšie, ale držať sa postupných krokov. Hra napokon prešla rukami detí a rodičov, ilustrátorky, korektúrami, grafikou a napokon tlačiarňou. Zatiaľ všetky dieliky hry pripravujem so staršou dcérou doma.

Z vyrábania hier mám radosť a teším sa z toho. Mojím želaním je, aby robili radosť a boli pre deti užitočné.

Pri tvorbe hier prepájam to, čo mi dalo učiteľstvo, Montessori, Sindelar výcvik a v neposlednom rade to čo potrebujú moje deti alebo deti ktoré učím. Chcela som, aby sa deti hrali, objavovali, skúmali, hýbali sa, zapájali viacero zmyslov pri učení. Toto všetko sa pre mňa skrýva v motte „Čo zažiješ, nezabudneš.“

 

Silvia Veselá

Mama 2 detí, grafička a spoluzakladateľka Centra hier a vzdelávania Anad. Aktívna dobrovoľníčka pre rodinné centrum Dlháčik a Centrum hier a vzdelávania Anad.

Silvia Vesela

 

Jana Žilincová

Mama dvoch detí, ktorá vždy niečo tvorila a vymýšľala. S prechodom na materskú sa začalo všetko točiť okolo mojich detí, ich záujmov a potrieb. Tak vzniklo aj veľa nápadov a projektov na tvorenie s deťmi a pre deti. A ako rastú čoraz väčšiu pozornosť sa snažím venovať ich rozvoju a učeniu sa. Hľadám cesty ako ich viesť a podporovať v tom, čo ich napĺňa a robí šťastné.

Janka Zilincova

 

Dieťa sa prirodzené hrá, skúma, napodobňuje, pozoruje, objavuje. Využívame Montessori princípy, didaktické a zmyslove hry, pokusy, pohyb, kreativitu, …