montessori mapa sveta

Vyrobte si mapu sveta

Najviac sa naučíme skúmaním, skúšaním a vlastným zážitkom. A ešte viac vytváraním a vysvetľovaním niekomu ďalšiemu.

Vytvorte si mapu sveta spolu s deťmi a veľa sa spolu naučíte. Môžete si ju vytvoriť aj z bieleho papieru a potom vyfarbiť. Ja som použila filc, môžete však použiť deku, kartón alebo mossogumu.

Veľa vám dá aj príprava makety, ale môžete si stiahnuť našu mapu. Je robená na šírku oceánu 41cm. Kúpila som celú rolku filcu v tejto šírke.

montessori mapa sveta DIY

Premyslite si ako veľkú mapu chcete a z akého materiálu. Potom si pripravte maketu, prípadne si vytlačte našu. Farby sú podľa farebného kódovania M. Montessori.

Ja som použila filc gramáže 215g/m2 a podžehlila vlizelínom, aby bol pevnejší. Chcela som, aby deti mohli s kontinentami manipulovať. Ak ich chcete prilepiť, tak na hrúbke nezáleží. Pre celkovú prácu s mapou je lepšie keď kontinenty nie sú prilepené, aby ich dieťa mohlo ukladať z rôznych pohľadov, prípadne obkresľovať, priraďovať ku kartičkám a podobne.

Maketu si prišpendlíte o filc a vystihnete kontinent. Ak materiál spevňujete, tak ho najprv spevnite, až potom strihajte. Na pripevnenie makety si môžete si pomôcť aj lepiacou páskou. 

Ak si chcete spraviť aj ostrovy, aby boli pevne pri kontinetoch, vystrihnite si kontinent po okrajoch ostrovov a “vodu” prilepte na vrch.

Pripravené kontinenty si rozložte na podložku “vody” a vystrihnite želanú veľkosť. Naša má dĺžku 81cm. Môžete sa hrať: priraďovať kontinenty, prikladať kartičky, zvieratká, rastliny, ukladať podľa glóbusu z rôznych pohľadov, obkresľovať kontinenty, vyrábať ostrovy, …

Ak by ste chceli kontinenty prilepiť, tak odporúčam obojstranný lepiaci vlizelín alebo lepidlo na filc, tavnú pištol. Bude vám držať aj kanagon, ale nepekne to zvlní materiál po zaschnutí.

Látkovú mapu jednoducho zrolujete a odložíte na ďalšiu prácu. Kartónovú môžete založiť za poličku. Želám príjemnú zábavu a hravé učenie sa. 

Hotovú mapu sveta si môžete objednať tu.

Dana Skuhrova

Dana Skuhrová

Autorka hier

“Mojou túžbou je podporovať deti a rodičov na ich ceste učením sa a poznávaním. Pripravujem pomôcky, hry a inšpirácie, aby sa deťom aj rodičom veselšie učilo.” Autorka hry Veselé hry s myškou.

Vložiť komentár