Vytvorte si mapu sveta s deťmi a veľa sa spolu naučíte. Najviac sa naučíme skúmaním, skúšaním a vlastným zážitkom.

Mapu si môžete vytvoriť aj z papiera a vyfarbiť. Ja som použila filc. Môžete však použiť aj deku, kartón alebo mossogumu.

Veľmi obohacujúca je už samotná príprava makety mapy, ale môžete si stiahnuť našu maketu. Je robená na šírku oceánu 41cm. 

montessori mapa sveta DIY

Pripravte si mapu, materiál v rôznych farbách, špendlíky a nožnice. Farby sú podľa farebného kódovania M. Montessori.

Použila som filc gramáže 215g/m2 a podžehlila vlizelínom, aby bol pevnejší. Ak ich však chcete prilepiť, na hrúbke nezáleží. Pre celkovú prácu s mapou je lepšie, keď kontinenty nie sú prilepené, aby ich dieťa mohlo ukladať z rôznych pohľadov. Prípadne obkresľovať, priraďovať ku kartičkám a podobne.

Maketu si prišpendlíte o filc a vystihnete kontinent. Ak materiál spevňujete, tak ho najprv spevnite, až potom strihajte. Na pripevnenie makety si môžete pomôcť aj lepiacou páskou. 

Môžete si spraviť aj ostrovy. Aby boli pevne pri kontinetoch, vystrihnite si kontinent po okrajoch ostrovov a „vodu“ prilepte na vrch.

Pripravené kontinenty si rozložte na podložku „vody“ a vystrihnite želanú veľkosť. Naša má dĺžku 81cm.

Môžete sa hrať: priraďovať kontinenty, prikladať kartičky, zvieratká, rastliny, ukladať podľa glóbusu z rôznych pohľadov, obkresľovať kontinenty, vyrábať ostrovy, …

Ak by ste chceli kontinenty prilepiť, tak odporúčam obojstranný lepiaci vlizelín alebo lepidlo na filc, prípadne tavnú pištol. Bude vám držať aj kanagon, ale po zaschnutí vám nepekne zvlní materiál.

Látkovú mapu jednoducho zrolujete a odložíte na ďalšiu prácu. Kartónovú môžete založiť za poličku. Želám príjemnú zábavu a hravé učenie sa. 

Hotovú mapu sveta si môžete objednať tu.

Dana Skuhrova

Dana Skuhrová

Autorka hier

„Mojou túžbou je podporovať deti a rodičov na ich ceste učením sa a poznávaním. Pripravujem pomôcky, hry a inšpirácie, aby sa deťom aj rodičom veselšie učilo.“ Autorka hry Veselé hry s myškou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *