Hry s deťmi, z vecí čo nájdete doma

Share on facebook
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on twitter
Share on telegram
hra na hladanie pokladu

Pamätám si, ako dieťa som videla svet inými očami. Každá vec mala veľa možností, fantázia nemala hraníc. Stolička bola Barbie dom, pravítka na kockách boli Benátske ulice, stará ponožka šaty pre bábiku a pod.

Rada hľadám nové možnosti bežných vecí a rada vytváram veci, ktoré by som si želala. S mojim deťmi som sa k tomu vrátila a ponúkam vám zopár veľmi jednoduchých inšpirácií od nás. Niektoré sú tiež inšpirované druhými a prispôsobené mojim možnostiam a materiálu.

Tvorte a vymýšľajte spolu s deťmi.

Hľadanie pokladu s mapou

Asi naša najobľúbenejšia hra je hľadanie pokladu a práca s mapou. Zo začiatku som im pripravovala rôzne úlohy a schovávala na určité miesta rôzne informácie a stopy. Dlhšie mi však trvala príprava ako samotné hľadanie. Tak som si to zjednodušila:

Nakreslíme mapu bytu, domu, záhrady,… zaznačíme do nej kde všade sme schovali drobné poklady (u nás to boli priesvitné kamienky) a odovzdáme deťom mapu a truhličku do ktorej si nájdené poklady zbierajú.

Deti si samy vymysleli postupne, že si očíslujú na mape v akom poradí majú hľadať. Neskôr si pripravovali mapu navzájom.

Verzia do záhrady: dostali vždy len jedno miesto, ktoré mali nájsť a keď splnili úlohu, ktorú mali pripravenú dostali ďalšiu mapu. Na záver mali v piesku vykopať poklad. Tak ich to bavilo a šlo im to rýchlo, že som nestíhala fotiť. Veľká zábava a tréning pozornosti a priestorovej orientácie.

Prípadne sa môžete hrať spoločenskú hru Hľadanie pokladu

Rybačka

Také chytanie rýb je veľmi vďačné “na sucho” aj “na mokro”.

Rybičky sa dajú spraviť z výkresu, filcu, mosogumy,… Na papierovú rybku môžete dať napr. kancelársku spinku a na udicu magnetku na špagátiku. Na rybky z filcu môže ísť tiež spinka alebo kovový nit ako očko. Magnetkový princíp je jednoduhší. Náročnejšia verzia môže byť háčik a očko.

… a už môžu deti chytať. Na každej rybke môže byť napísaná aj úloha ktorú majú deti splniť, školáci nejaký príklad, logopedické cvičenie, motorické úlohy, … spojiť zábavu s učením.

Chytanie ryb

Hra na popolušku

Môžeme triediť čokoľvek čo doma nájdeme. Napríklad rôzne drobnosti, farebné guľôčky, pompomy, strukovinu, koráliky, … Ideálne vybrať podľa aktuálneho záujmu dieťaťa.

My sme triedili podľa farby, materiálu, druhu, tvrdosti, veľkosti, vlastnosti (aj sme testovali magnetom napr.)… Do rôznych misiek, šuplíkov, navliekali na rozpadnuté počítadlo a pod. Môžete triediť podľa rôznych vlastností aj vonku, napríklad paličky, kamene, listy,… Dieťa hľadá podobnosti, rozdielnosti a hľadá súvislosti. Aké vlastnosti majú veci?

Maľovanie do múky

Nasypeme múku na plech alebo do krabice a zábava je pripravená. Odporúčam hrubú múku alebo piesok.

Výborný je kontrastný podklad. Môžete pod múku schovať aj nejaký obrázok alebo zvoliť rôznofarebný podklad a budú objavovať.

S múkou či pieskom môžete trénovať prvé písania písmen a čísel. Prípadne kresliť tvary podľa predlohy.

Hrady, domčeky a garáže z krabíc

Pre bábiky, rytierov, autíčka … S krabicami je toľko možností. My sme si vytvárali domčeky na schovávanie sa, lode, garáže, hrady, domčeky pre bábiky, garáže, guličkovú dráhu, dráhu pre autá, rôzne vhadzovačky a pod.

Materiál: rôzne krabice, baliaci papier, farby, rolky, špongia, špajdle, … Nábytok do hradu sme si spravili z krabičiek, kuchynských špongii, toaletných roliek…

Zapojte deti do procesu výroby a zabudnite na perfekcionizmus. Ja viem, občas je to ťažké 🙂

Spoločenské hry

Rozvíjajú sociálnu interakciu, kreativitu, dodržiavanie pravidiel, sústredenosť, trpezlivosť, preberanie zodpovednosti za svoje rozhodnutia, či plánovanie. Aj veľa ďalších zručností v závislosti od konkrétnej hry. Niektoré si veľmi ľahko vytvoríte na papier či látku. Napr. taká bežná hra ako Človeče nehnevaj sa. Keď si ju vytvoríte spoločne bude to väčšia zábava a budete ju mať priamo na mieru podľa vašich želaní. Ako na to nájdete v článku.

Do hry môžete „schovať“ tréning rôznych užitočných zručností. Napríklad v hre Veselé hry s myškou nájdete dôležité úlohy pre predškolákov. Jednoduché úlohy môžete ukryť aj do pohybovej hry.

Veľa zábavy 🙂

Dana

Dana

Mojou túžbou je podporovať deti a rodičov na ich ceste učením sa a poznávaním. Pripravujem pomôcky, hry a inšpirácie. Príbeh nájdete tu >>

Leave a Replay

Chcem dostávať novinky

Vaše osobné údaje (e-mailová adresa) sú u mňa v bezpečí a budem ich ja Dana Skuhrová, na základe vášho súhlasu spracovávať podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislatívy.

Stlačením tlačidla vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním potrebným pre zaslanie e-hry a ďalších e-mailov odo mňa, ktoré sa budú týkať hier pre deti a vzdelávania detí.

Svoj súhlas môžete kedykoľvek odvolať kliknutím na tlačidlo ODHLÁSIŤ v každom zaslanom e-maili.